کد خبر: 1012

1400-01-08/15:57:00

آیت‌الله رئیسی: ۷ قانون برای حمایت از تولید داریم اما به طور کامل اجرا نمی‌شود

رئیس قوه قضائیه گفت: انحصار در بازار خدمات حقوقی و قضائی از جمله وکالت، سردفتری و کارشناسی دادگستری باید شکسته شود تا جوانان واجد شرایط بتوانند وارد این بازار شوند. […]

آیت‌الله رئیسی:  ۷ قانون برای حمایت از تولید داریم اما به طور کامل اجرا نمی‌شود

 آیت الله سید ابراهیم رئیسی در اولین جلسه شورای عالی قوه قضائیه در سال ۱۴۰۰ که امروز دوشنبه هشتم فروردین ماه برگزار شد، با تبریک میلاد با سعادت منجی عالم بشریت، ابراز امیدواری کرد سال جدید که آغاز و پایانش مصادف با ولادت امام عصر (عج) شده، برای ملت ایران و امت اسلام سالی پر برکت و توأم با موفقیت باشد.

نیمه شعبان روزنه امید در دل‌های همه عدالتخواهان و مستضعفان عالم است

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه نیمه شعبان روزنه امید در دل‌های همه عدالتخواهان و حق جویان و مستضعفان عالم است که از ظلم و بی عدالتی رنج می‌برند، تصریح کرد: امروز اعتقاد به مهدویت و وجود مقدس امام زمان (عج) فراگیر شده و اجرای عدالت و حدود الهی و اجرای کامل آیات نورانی قرآن و سنت نبوی آرزوی همه ملت هاست.

جامعه دور از فساد و تبعیض و ظلم و الحاد با ظهور منجی شکل می‌گیرد

رئیسی افزود: بشریت به دنبال شکل گیری جامعه‌ای است که فساد و تبعیض نباشد و اعتقاد به مهدویت چنین جامعه‌ای را نوید می‌دهد که روزی می‌رسد در عالم ظلم نباشد، عدالت همه جا گسترش یابد و زندگی بشر همراه با اجری حدود الهی و دور از فقر و الحاد خواهد بود و از نظر ما آن روز دور نیست و با ظهور منجی این اتفاق می‌افتد.

جمهوری اسلامی می‌خواهد زمینه ساز ظهور منجی عالم بشریت باشد

رئیس قوه قضائیه در ادامه سخنانش با بیان اینکه «نظام جمهوری اسلامی پرچمدار اجرای عدالت و مبارزه با فساد و اجرای حدود الهی است و می‌خواهد زمینه ساز ظهور منجی باشد»، تصریح کرد: انتظار مردم این است که جامعه ما کمترین فاصله را با جامعه مهدوی داشته باشد و همه دست اندرکاران این نظام مقدس که به برکت خون شهدا برپا شده، باید تلاش کنند نظام را در تراز نظام علوی و مهدی کنند.

رئیسی افزود: عمل صالح، گره گشایی از کار مردم و داوری و قضاوت عادلانه و گسترش عدالت اجتماعی و رفاه از ارکان سیره مهدوی است و ظهور منجی عدالت، جامعه‌ای بدون فساد و تبعیض و دور از الحاد و ظلم را رقم می‌زند که خداپرستان میداندار آن خواهند بود.

قضاوت از شئون وجود مقدس انسان کامل است؛ قضات بر اساس عدل و حق حکم کنند

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه نیمه شعبان ظرف ظهور انسان کامل است، قضاوت را از شئون وجود مقدس انسان کامل دانست و به همکاران دستگاه قضائی توصیه کرد «در تشخیص موضوع، امر قضاوت و صدور حکم به این مساله توجه ویژه داشته و بر اساس حق و عدل حکم کنند».

نامگذاری ۱۴۰۰ به عنوان سال پشتیبانی از تولید ناشی از اهمیت تولید برای کشور است

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش نامگذاری سال ۱۴۰۰ از سوی مقام معظم رهبری  به عنوان «سال تولید؛ پشتیبانی‌ها و مانع زدایی ها» را ناشی از اهمیت مسأله تولید برای کشور دانست و تأکید کرد: هم قوه مقننه و هم دستگاه‌های اجرایی وظایف سنگینی در جهت حمایت از تولید و رفع موانع آن دارند و نقش قوه قضائیه نیز، هم در بخش نظارت و هم در حوزه قضائی بسیار مهم و اثرگذار است.

چند قانون برای حمایت از تولید داریم، اما برخی قوانین کامل اجرا نمی‌شوند!

رئیس قوه قضائیه با تقدیر از تلاش‌ها و اقدامات همکاران دستگاه قضا در سراسر کشور برای حمایت از تولید و تولیدگران در سال گذشته که منجر به فعال شدن بیش از هزار کارگاه و واحد تولیدی شد، آن را نشانه حساسیت و جدیت دستگاه قضائی در حمایت از نظام تولید دانست و بر لزوم تداوم این روند تأکید کرد.

رئیسی با انتقاد از عدم اجرای کامل قوانین مربوط به حوزه تولید، اظهار داشت: در کشور چند قانون برای حمایت از تولید تصویب شده، اما همه آن‌ها به طور تمام و کمال اجرا نمی‌شوند که «قانون حمایت از فضای کسب و کار» و «قانون حمایت از تولید و فعال کردن واحدهای اقتصادی» از جمله آنهاست.

رئیس قوه قضائیه با طرح پرسش درباره چرایی برزمین ماندن قوانین حمایتی از نظام تولید، تأکید کرد: باید علل و عوامل عدم اجرای قوانین مربوط به حمایت از تولید بررسی شوند تا با رفع موانع اجرای آنها، همه بخش‌ها در جهت حمایت از تولید و تولیدکننده حرکت کنند.

بلاتکلیفی پرونده‌های قضائی بخش تولید مانع رونق تولید می‌شود؛ همکاران قضائی فوراً رسیدگی کنند

رئیس قوه قضائیه بلاتکلیفی پرونده‌های قضائی مربوط به کارخانه‌ها، کارگاه‌ها و واحدهای تولیدی را نیز یکی از موانع رونق تولید دانست و به همکاران دستگاه قضا در سراسر کشور دستور داد به این پرونده‌ها در هر مرحله و هر بخش قضائی که هستند، خارج از نوبت رسیدگی کنند.

رئیسی گفت: تکمیل فرایند دادرسی و تعیین تکلیف پرونده‌های مربوط به دعاوی حقوقی بین مالک کارخانه‌ها، بانک‌ها و پیمانکاران و کارفرمایان ارتباط مستقیمی با رونق تولید دارد و رسیدگی فوری و سریع به این پرونده‌ها از مصادیق رفع موانع تولید است که رهبری فرزانه و حکیم انقلاب بر آن تأکید کردند.

رئیس قوه قضائیه همچنین از همکاران دستگاه قضا که در ایام تعطیلات نوروزی با کار و تلاش مضاعف برای ارتقا امنیت تلاش کردند تقدیر و ابراز امیدواری کرد همه دستگاه‌ها به ویژه دستگاه قضائی در پایان سال جاری کارنامه درخشانی به پیشگاه ملت ارائه دهند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به گزارش رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه مبنی بر کاهش ۳ میلیون مراجعه حضوری به دادگستری‌ها، کاهش ۷۰ درصدی اعزام و بدرقه زندانیان، کاهش ۱۰ درصدی رسیدگی به پرونده‌ها در نتیجه هوشمندسازی و راه اندازی سامانه‌های الکترونیکی در قوه قضائیه، از این اقدامات تقدیر کرد و گفت: بار اصلی تحول در قوه قضائیه بر دوش سامانه‌های الکترونیکی و هوشمندسازی نظام قضائی قرار دارد.

آیت الله رئیسی افزود: راه اندازی ۲۵ سرویس استعلام الکترونیک، راه اندازی دستیار هوشمند قضات و توسعه دسترسی‌های برخط مردم و قضات و اقداماتی از این دست موجب تسهیل دسترسی مردم به عدالت خواهد بود و لازم است مردم در جریان راه اندازی این امکانات جدید قرار گیرند تا بتوانند از آن‌ها استفاده کنند.

وی همچنین اقدامات سازمان بازرسی و ستاد اقتصاد مقاومتی در جهت رفع موانع بنگاه‌های تولیدی در سال گذشته را مایه دلگرمی تولیدکنندگان دانست.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم رقابتی شدن بازار خدمات حقوقی و قضائی از جمله وکالت، سردفتری و کارشناسی دادگستری و شکسته شدن انحصار در این بخش‌ها تأکید کرده و رقابتی شدن این خدمات را به سود جامعه دانست.

آیت الله رئیسی تأکید کرد: نباید اینگونه مشاغل انحصاری شوند بلکه باید جوان‌های واجد شرایط قانونی بتوانند وارد بازار کار شوند.

ارسال دیدگاه