پایگاه خبری تحلیلی مهزیار نیوز
کد خبر: 806

1399-10-12/12:19:00

برای بازگشت به شرایط عادی به زمان نیاز داریم

سرمربی تیم ملی کشتی آزاد گفت: به توجه به تعطیلی ۸ ماهه کشتی و دوری کشتی گیران از تمرینات، حدود ۳ ماه زمان می برد تا با برگزاری اردوهای مستمر به شرایط عادی آماده سازی برسیم. […]

برای بازگشت به شرایط عادی به زمان نیاز داریم

 غلامرضا محمدی سرمربی تیم ملی کشتی آزاد با بیان این مطلب افزود: در شرایطی که کشتی گیران ما ۸ ماه از تمرینات و مسابقات دور بودند، فدراسیون کشتی تلاش کرد تا با گرفتن مجوز برگزاری رقابت‌های لیگ، خطر عقب افتادگی کشتی ایران از کشتی دنیا را رفع کند.

وی ادامه داد: گرفتن مجوز برای برگزاری رقابت‌های لیگ، تمرینات و پس از آن رقابت‌های انتخابی کار بسیار دشواری بود که فدراسیون کشتی به خوبی آن را انجام داد و باید این کار را ارج نهاد.

محمدی تصریح کرد: تصمیم ما برای برگزاری لیگ نیز مبنی بر عدم اعلام تصمیم قطعی از سوی اتحادیه جهانی به منظور برگزاری مسابقات خود بود.

وی افزود: ما مجبور بودیم کار را از یک جا شروع کنیم که بهترین اقدام برگزاری رقابت‌های لیگ بود، چراکه تمامی داشته‌های ما در کشتی آزاد و فرنگی در قالب تیم‌های لیگی هم تمرین کردند و هم به رقابت پرداختند.

سرمربی تیم ملی کشتی آزاد با اشاره به اینکه ویروس کرونا و شرایط خاص آن در تصمیم گیری های ما مستقیماً تأثیرگذار بود گفت: ما نمی‌دانستیم که رقابت‌های جهانی برگزار می‌شود یا خیر و بعد از آن به ما اعلام کردند که برگزار می‌شود و ما نیز طبق آن سریعاً انتخابی تیم ملی را برگزار کردیم، اما به یکباره پس از آن گفتند که این رقابت‌ها مسابقات جام جهانی است و ما نیز مجبور به تغییر برنامه‌های خود شدیم.

وی ادامه داد: قرار بود که اگر رقابت‌های جهانی برگزار شود، دور برگشت و مرحله نهایی لیگ نیز در دی ماه برگزار شود و اگر این‌طور نشد، بلافاصله رقابت‌های لیگ پیگیری شود و این برنامه فدراسیون کشتی بود که به درستی به انجام رسید.

محمدی اظهار داشت رقابت‌های لیگ از قبل برنامه ریزی شده بود و نمی‌شد آن را بهم بزنیم و سازمان لیگ نیز برنامه خود را به تمام تیم‌ها داده بود و تیم‌ها نیز طبق آن برنامه ریزی کرده بودند و فدراسیون باید پاسخ تیم‌های حاضر در لیگ و همچنین حامیان مالی را نیز می‌داد.

وی ادامه داد: بلافاصله پس از رقابت‌های لیگ نیز اردوهای خود را برگزار کردیم چراکه همانطور که گفتم ۸ ماه بلاتکلیف بودیم و این موضوع، روند آماده سازی کشتی گیران را بسیار به تأخیر انداخت.

محمدی با بیان اینکه کادر فنی و فدراسیون کشتی ابعاد مختلفی را در تصمیم گیری خود در نظر می‌گیرند تصریح کرد: فدراسیون و ما شرایط را از زوایای مختلف می‌بینیم و تصمیمات مبتنی بر خرد جمعی است. باید بگویم که شرایطی که به وجود آمد بسیار خاص بود و تصمیمات نیز با توجه به آن گرفته شد.

دارنده ۲ مدال نقره جهان گفت: ۲ فاکتور برای فدراسیون و کادر فنی مهم بود یک اینکه بعد از حدود ۸ ماه بلاتکلیفی کشتی گیران در شرایط نسبی و مسابقه قرار بگیرند و دو اینکه به لحاظ مالی و اقتصادی کمکی به کل مجموعه کشتی شد و چرخ کشتی راه افتاد و حامیان مالی نیز جذب شدند.

وی ادامه داد: دیدن چهره‌های جوان در لیگ بسیار برای ما مهم بود. چراکه طی چندین سال است در حال رصد این نوجوانان و جوانان هستیم و اگر عملکرد خوبی داشته باشند قطعاً به اردوی تیم ملی راه پیدا خواهند کرد، باید بگویم که ما شعار نمی‌دهیم و در حد عمل کار کردیم و استعدادها را می‌بینیم چراکه آنها می‌توانند آینده کشتی را تضمین کنند در این راه فدراسیون نیز همراه و حامی ما شد و در حال حاضر ۵۰ درصد اردوی بزرگسالان را چهره‌های نوجوانان و جوان تشکیل می‌دهند و نظر کادر فنی این است که نگاه ویژه ای به آینده کشتی داشته باشد و این کار را با میدان دادن به جوان‌ترها در کنار حفظ با تجربه‌ها انجام می‌دهیم.

محمدی با بیان اینکه اولین هدف ما کسب ۳ سهمیه باقی مانده المپیک توکیو است گفت: قبل از قرار بود رقابت‌های جهانی در آذرماه و رقابت‌های قهرمانی آسیا در بهمن ماه برگزار شود و برنامه ریزی ما برای این رقابت‌ها بود اما بارها و بارها اعلام کردیم که هدف ما کسب ۳ سهمیه المپیک است و کارمان خیلی سخت است و با توجه به این هدف نیازمند برگزاری اردوها و تمرینات آماده سازی مستمر و پی در پی هستیم.

وی افزود: زمان زیادی را از دست دادیم و بلافاصله بعد از اتمام مسابقات لیگ اردوها شروع شده هدف گذاری کسب سه سهمیه است در کنار این برنامه‌های آماده سازی و حضور در مسابقاتی است که قرار شده در آن شرکت داشته باشیم از جمله قهرمانی آسیا که به تعویق افتده و همچنین تورنمنت‌های مختلف در صورت برگزار شدن اما این تغییر برنامه‌های اتحادیه جهانی کار را برای کادر فنی سخت می‌کند و نوع آماده سازی عوض می‌شود و اگر به دنبال این هستیم که تحول و تغییر فنی در کشتی گیران ایجاد شود، آن کسانی که کارشناس این کار هستند می‌دانند که به زمان زیادی نیاز داریم. در واقع باید بگویم که برای رسیدن کشتی گیران به شرایط عادی و نرمال زمان می‌خواهیم و پس از آن نیز باید تمرینات پرفشار را برگزار کنیم.

سرمربی تیم ملی در مورد اعزام نفرات به مسابقات صربستان گفت: اول قرار بود که در اوزان ۸۶ و ۹۲ کیلوگرم کشتی گیر اعزام کنیم اما همان موقع هم گفتیم که این تصمیم قطعی نیست. وقتی لیست نفرات شرکت کننده را رصد کردیم دیدیم که بجز روس‌ها، بسیاری از کشورها نیز با ترکیب کامل در این مسابقات شرکت نکردند و در واقع این مسابقات یک رقابت بین المللی محسوب می‌شد که حامی آن اتحادیه جهانی بود و با توجه به اینکه کشتی گیران ما در شرایط آرمانی و ایده آلی نیستند تصمیم گرفتیم با توجه به تفاهم نامه‌ای که با کشور صربستان امضا شده در ۲ وزن کشتی گیر اعزام کنیم که در وزن ۶۵ کیلوگرم نیز امیرمحمد یزدانی به دلیل ابتلاء به کرونا اعزام نشد تا ما فقط با رحمان عموزاد در ۵۷ کیلوگرم در این رقابت‌ها حضور یابیم که معتقدم این رقابت‌ها برای این کشتی گیر آینده دار ما بسیار آورده داشت.

وی در مورد امیرمحمد یزدانی ادامه داد: ما برای امیرمحمد یزدانی به دلیل اینکه در این وزن سهمیه المپیک نگرفته بودیم برنامه داشتیم اما متأسفانه دو روز قبل از بروز متوجه به ابتلایش به کرونا شدیم و به خاطر وقت کم برای گرفتن روادید نتوانستیم کسی را جایگزین وی کنیم.

دارنده ۲ مدال برنز جهان گفت: شرایط حال حاضر حاکم بر دنیا خاص است و شیوع کرونا مشخص نمی‌کند که در آینده به چه مشکلاتی بر خواهیم خورد. اگر ما در شرایط عادی قرار داشتیم، برنامه‌های خود را طبق برنامه پیش می‌بردیم و تمامی آن را اجرا می‌کردیم.

وی ادامه داد: سعی کردیم با کمترین ضریب اشتباه تصمیم بگیریم. اگر کسی پیشنهادی سازنده و از سر دلسوزی می‌دهد قطعاً به کشتی ما می‌تواند کمک کند اما اگر موضوع شخصی باشد و بوی تخریب بدهد و موجب حاشیه شود این کار به کشتی ما ضربه می‌زند.

محمدی با بیان اینکه در سه دهه گذشته به هیچ عنوان به این اندازه به نسل جوان توجه نشده است گفت: خودم به عنوان کشتی گیر و هم به عنوان مربی درگیر مسابقات و اردوهای تیم‌های ملی بودم و هیچ زمانی این‌طور جوانگرایی نشده شاید چند دوره شعار جوانگرایی دادیم اما عملی نشده است و در حال حاضر با حمایت فدراسیون کشتی این کار عملی شده است و این جوانان آینده سازهای کشتی هستند و تقابل این جوانان ها با کشتی گیران با تجربه می‌تواند به پیشرفت کشتی ما کمک کند.

سرمربی تیم ملی اظهار داشت: با توجه به شرایط قرنطینه و حفظ پروتکل‌ها، محدودیت فضا و مکان به لحاظ تعداد نفرات داریم و قطعاً کشتی گیران جوان که کادر فنی خیلی خوب به عملکرد آنها اشراف دارد و شناخت کاملی نسبت به آنها پیدا کرده و در مسیر رشد هستند و آن را خوب طی می‌کنند از دید ما پنهان نخواهند بود و می‌توانند در اردوهای بعدی دعوت شوند.

وی در مورد برنامه‌های آتی تیم ملی گفت: کادر فنی برنامه‌ها را رصد می‌کند که مسابقات تا پایان سال ۹۹ قرار است به صورت قطعی برگزار شود و پس از آن در مورد شرکت در آن تصمیم گیری می‌کنیم.

محمدی ادامه داد: در حال حاضر با توجه به وضعیت بد کرونا و عدم آمادگی کشتی گیران نمی‌شود برنامه ریزی دقیقی داشت و نقش کادر فنی در آماده سازی و شناخت کشتی گیران بسیار مهم می‌شود تا بتوانند بهترین تصمیم را بگیرند.

سرمربی تیم ملی گفت: حداقل سه ماه باید طی کنیم تا ببینیم شرایط کشتی گیران چه طور می‌شود بعد از آن ۳ نفر را برای رقابت‌های گزینشی انتخاب کنیم و اگر قرار باشد در تورنمنتی شرکت کنیم باید هدفمند باشد.

وی ادامه داد: بهرحال کشتی گیر باید به یک آمادگی نسبی برسد تا در مورد اعزامش تصمیم گیری کنیم و ما می‌خواهیم که هدفمند در مسابقات شرکت کنیم. در صورت حضور در هر تورنمنتی باید پشت آن تفکر باشد ما نمی‌خواهیم کشتی گیران ما در یک مسابقاتی بروند و خدای نکرده از لحاظ جسمانی و روحی نیز دچار مشکل شوند.

محمدی در مورد تیم روسیه گفت: در مورد روس‌ها باید بگویم که کاملاً در تصمیمات اتحادیه جهانی کشتی اثرگذارند و این یک واقعیت است. آنها انتخابی تیم ملی خود را ۲ ماه قبل از مسابقات جهانی کردند هدفگذاری روس‌ها حضور در صربستان بود و بهرحال این مسابقات به هر عنوانی و در هر شرایطی برگزار می‌شد اما شرایط ما به دلیل شیوع کرونا طوری بود که کشتی گیرانمان ۸ ماه از تمرینات اردویی دور بودند.

سرمربی تیم ملی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط خودمان و آن چیزی که به نفع کشتی ما است و می‌تواند به ما کمک کند تصمیم گیری می‌کنیم و در تمامی تصمیمات خود با فدراسیون کشتی هماهنگ هستیم.

ارسال دیدگاه