پایگاه خبری تحلیلی مهزیار نیوز
کد خبر: 2973

1401-12-28/22:05:00

استرالیا پیرامون دفاع از تایوان مطمئنا به آمریکا قولی نداده‌ است

وزیر دفاع استرالیا امروز در سخنانی اعلام کرد: کانبرا پیرامون دفاع از تایوان مطمئنا به آمریکا قولی نداده‌ است. […]

استرالیا پیرامون دفاع از تایوان مطمئنا به آمریکا قولی نداده‌ است

به نقل از خبرگزاری رویترز، «ریچارد مارلز» (Richard Marles) وزیر دفاع استرالیا امروز یکشنبه در سخنانی اعلام کرد که کشورش قطعا قول حمایت از آمریکا در هرگونه درگیری نظامی احتمالی بر سر تایوان در ازای معامله برای خرید زیردریایی های تهاجمی با موتور هسته ای را نداده است.

وزیر دفاع استرالیا در ادامه سخنان خود اضافه کرد: استرالیا مطمئنا قول حمایت از ایالات متحده در هرگونه درگیری نظامی احتمالی بر سر تایوان را در ازای خرید زیردریایی‌ های هسته‌ای نداده است.

استرالیا، آمریکا و انگلیس پیشتر از پروژه ای با عنوان «آکواس» (AUKUS) رونمایی کردند.

کانبرا قرار است زیردریایی‌ های نظامی کلاس «ویرجینیا» را خریداری کند و انگلیس و استرالیا در نهایت کلاس زیردریایی جدیدی به نام SSN-AUKUS را تولید و راه‌ اندازی کنند.

در همین ارتباط، سران کشورهای آمریکا، استرالیا و انگلیس در راستای اقدامات ضد چین خود هفته پیش با هم دیدار کردند.

رئیس جمهور آمریکا دوشنبه گذشته میزبان سران استرالیا و انگلیس بود و در این دیدار از طرح هایی برای ارائه زیردریایی های هسته ای به استرالیا رونمایی شد. اقدامی که به نوشته رویترز، برای مقابله با فعالیت های چین در اقیانوس هند و اقیانوس آرام صورت گرفت.

«جو بایدن»، «آنتونی آلبانیز» نخست وزیر استرالیا و «ریشی سوناک» نخست وزیر انگلیس در این دیدار جزئیات پروژه موسوم به AUKUS را تائید کردند.

این پروژه اولین بار در سال ۲۰۲۱ در پایگاه نیروی دریایی آمریکا در سن دیگو، ایالت کالیفرنیا اعلام شد.

مقامات آمریکایی، اعلام کردند که استرالیا در اوایل دهه ۲۰۳۰ سه زیردریایی هسته‌ ای کلاس ویرجینیا را از آمریکا خریداری خواهد کرد و در صورت نیاز ۲ زیردریایی دیگر نیز در اختیار این کشور قرار می گیرد.

پیمان سه جانبه AUKUS مراحل متعددی را شامل می شود که بر مبنای آن دست کم یک زیردریایی آمریکایی در سال های آینده وارد بنادر استرالیا می شود و در اواخر دهه ۲۰۳۰ نیز زیردریایی های دیگری با طرح های انگلیسی و فناوری آمریکایی در اختیار دولت کانبرا قرار می گیرد.

ارسال دیدگاه